Jesień w ogrodzie
ZŁOTA POLSKA JESIEŃ, to pochłaniacz czasu dla aktywnego ogrodnika. Jesienne porządki kojarzą się z grabieniem kolorowych liści, czy też obfitymi zbiorami owoców i warzyw, ale to nie jedyne zadanie miłośnika pięknego ogrodu. Kończący się okres wegetacyjny wymaga przygotowania roślin do zimy. Przesadzanie, plewienie, czy nasadzenia nowych kwiatów sprawią, że wiosną ogród znów stanie się piękna wizytówką Twojego domu. O czym należy pamiętać?
Zabezpiecz rośliny przed nadchodzącą zimą
Należy pamiętać o wrażliwych i młodych roślinach, które koniecznie trzeba uchronić przed niską temperaturą :
OCHRONA CZĘŚCI PODZIEMNYCH :
- Glebę znajdująca się dookoła roślin należy okryć gałązkami iglaków, korą lub trocinami. Można także zastosować liście, jednak należy pamiętać, aby nie wykorzystywać do tego liści orzecha włoskiego czy też dęby ( duża zawartość garbników), a także liści porażonych chorobą. W ten sposób zabezpiecz m.in. hortensje, róże rabatowe, rabaty bylinowe , pnącze , a także młode drzewa i krzewy.
- Kopczykowanie – dotyczy krzewów i pnączy. Sposób ten polega na usypaniu kopczyka z ziemi ogrodowej, na wysokość ok. 40 cm wokół nasady rośliny.
OCHRONA CZĘŚCI NADZIEMNYCH:
- Niektóre rośliny potrzebują okrycia nadziemnej części. W tym celu wykorzystujemy agrowłókninę, maty słomiane lub jutę. Owijamy całą roślinę, jednak należy pamiętać, aby materiał nie dotykał rośliny. Bardzo szczelne okrycie może zaparzyć roślinę podczas odwilży i stworzyć idealne warunki do rozwoju szarej pleśni na roślinie. Pamiętamy, aby podlać obficie roślinę zimozieloną, przed okryciem.
PRZESADZANIE:
Jesienią możemy przesadzać rośliny zimozielone, a także iglaste – umożliwia to zakończenie rocznego przyrostu, dlatego całą energię mogą przeznaczyć na ukorzenianie się. Jest to okres w którym rośliny nie są narażone na długoterminowe susze lub nadmiar słońca. Podczas przesadzania należy pamiętać, o ostrożności, biorąc pod uwagę korzenie! Sadzimy roślinę na takiej samej głębokości, obficie podlewamy i ściółkujemy. Przed zimą utrzymujemy wilgotność gleby. Jesień to także najlepszy czas na przesadzanie i dzielenie rozrośniętych bylin.
SADZENIE:
Drzewa i krzewy
Jesień do idealny czas do sadzenia drzew i krzewów. Mogą one ukorzenić się przed nadejściem zimy, a na wiosnę wykonają intensywny wzrost. Jesień, to pora roku , w której rośliny nie są narażone na intensywne słońce i susze.
Ze względu na różne formy uprawy drzew i krzewów w szkółkach, rośliny kopane z gruntu powinny być sadzone w czasie spoczynku, po opadnięciu liści, tak więc JESIENIĄ. W porównaniu do roślin kupowanych w doniczkach są tańsze, a efekt wiosenny ten sam.
Pamiętajmy, że nie wszystkie drzewa i krzewy odporne są na mróz. Te bardziej wrażliwe jak np. morela czy klon palmowy, powinny być sadzone początkiem wiosny.
Rośliny cebulowe
Kwiaty sadzone jesienią to przede wszystkim rośliny cebulowe. Należą do nich m.in. krokusy, tulipany, lilie i szafirki. Sadzimy je w większości na przełomie września i października.
Dobór odpowiednich cebul nie jest najłatwiejszy. Powinno się wybierać twarde cebule, charakteryzujące się jędrnością i dorodnością. Należy unikać cebul, które wypuściły liście i korzenie, za wyjątkiem lilii oraz narcyzów , w tych dwóch przypadkach jest to konieczne.
Cebule przesuszone, z plamkami, uszkodzone czy tez pozbawione łusek , należy pozostawić sprzedawcy, takich okazów NIE KUPUJEMY !
Następnym krokiem, jest dobór odpowiedniego stanowiska dla rośliny cebulowej. Powinno ono być słoneczne, ale nie gorące. Gleba lekka, przepuszczalna o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, odchwaszczona i spulchniona. Głębokość sadzenia oraz odstępy rozsady uzależnione są od wielkości cebul. Przyjęta zasada, to 3-krotność szerokości jak i wysokości.
Pamiętamy , że od reguły zdarzają się wyjątki. Tak też w przypadku roślin cebulowych występują rodzaje, które nie zimują w gruncie. Należą do nich m. in. dalie, kanny, frezje, mieczyki, galtonie, begonie. Po pierwszych przymrozkach, należy ściąć rośliny i wykopać. Cebule powinno się wyczyścić, dokonać selekcji (odłożyć chore) i po delikatnym przesuszeniu przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu, zalecana temperatura, to ok. 10oC .
Nie zniechęcajmy się nadmiarem pracy. Wiosenne piękno ogrodu , jakie zagwarantują nam rośliny, będzie nagrodą za jesienną aktywność i poświęcenie.